دانشنامه کابلی

کارت شبکه فیبر نوری چیست؟

کارت شبکه فیبر نوری چیست

کارت شبکه فیبر نوری در سرور اچ پی

یکی از اجزای ارتباطی در سرورهای اچ پی به کارگیری کارت های شبکه فیبر نوردی در سرور اچ پی است. در بخش فناوری اطلاعات، انتقال داده ها و ارتباط دو قسمت اصلی به شمار رفته، چرا که هر سیستم عامل کامپیوتری برای انتقال داده به ایجاد یک شبکه نیاز دارد. این شبکه که محدود به یک یا چند کامپیوتر است در مقیاس بزرگتر نیز قابل اجرا می باشد. سرعت انتقال داده ها برای ارتقای کیفیت شبکه بسیار تاثیر گذار است. از عوامل مهم در افزایش و کاهش سرعت انتقال داده استفاده از کارت و کابل شبکه می باشد. کارت شبکه فیبر نوری ساخته شده توسط کمپانی اچ پی در تمامی نسل ها قابل استفاده می باشد. برای مثال کارت شبکه G8 مناسب انواع سرورهای نسل نهم و دهم است. کارت شبکه های اچ پی از سرعت بالا و قابلیت های مختلفی مانند فرایند مجازی سازی و مقایسه پذیری برخوردارند. کارت شبکه سرورG8، کارت شبکه سرورG9، کارت شبکه سرور 10G، کارت HBA سرور HP کارت شبکه فیبرنوری سرور HP، از جمله کارت های شبکه بهینه سازی شده شرکت اچ پی می باشند.

کارت شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

کارت های شبکه را می توان با عناوین مختلفی مانند Network Adapter , NIC, Network card شناخت. از کارت های شبکه برای اتصال به کامپیوتر استفاده می شود که به آنها کارت اینترنت نیز گفته می شود. NIC که مخفف عبارت Network interface می باشد و به صورت کارتی در شیارهای توسعه مادربرد قابل استفاده است، در بیشتر کامپیوترها کارت های شبکه به صورت Built-in بوده، یعنی بخشی از مادربرد اصلی است که برای افزایش و بهبود عملکرد به شبکه متصل می شود. این کارت های شبکه که به عنوان واسط بین کامپیوتر و شبکه عمل می کنند، برای همه شبکه ها از جمله شبکه اینترنت و کابلی و بی سیم و وای فای و همچنین در سیستم های کامپیوتری، رومیزی، لپ تاب و سرور جزو بخش های بسیار مهم هستند. هر سرور برای ایجاد ارتباط با شبکه حداقل به یک کارت شبکه احتیاج خواهد داشت. کارت های شبکه براساس معیارهای مختلفی دسته بندی می شوند. 1- نوع انتقال و اتصال داده های آنها که می توانند در شبکه داشته باشند. 2- رابطی که کارت شبکه ازآن استفاده می کند 3- ثابت قرار گرفتن یا ماژولار بودن کارت ها . استفاده از کارت شبکه به کاربران این امکان را داده ، که بتوانند چندین سرور را به هم متصل و بین آنها ارتباط سیمی و یا نوری برقرار نمایند.

اجزای اصلی داخلی کارت شبکه

عملکرد کارت شبکه را می توان همانند Bridge دانست، که بین کامپیوترهای LAN ارتباط برقرار می کند و به صورت روتر به کارت شبکه متصل است. در داخل کارت های شبکه اجزایی وجود دارد، که وظایف کارت شبکه را انجام می دهند.1- اکسترنال مموری: از این حافظه ها که برای ذخیره سازی موقت داده ها استفاده می شود و از آنها کی توان در پردازش ارتباطات و کانکشن ها استفاده کرد.2- برای ایجاد ارتباط فیزیکی بین کابل وپلاگین با بورد مورد استفاده قرار میگیرد، که این ارتباط در نوع اترنت قابل مشاهده است.3 – پردازنده یا کنترلر: کار این بخش پردازش داده های دریافتی است و جز اصلی کارت شبکه تلقی شده، که داده ها را به صورت سیگنال در آورده و در سرعت و کارایی آن نقش بسزایی دارد. 4- باس های استاندارد: این قسمت که در پهلوی کارت شبکه قرار داشته سبب ایجاد ارتباط بین کامپیوتر وسرور از طریق اسلات افزونه می شود. 5- جامبر یا دوآل: سوییج های پکیج برای کنترل عملیات ارتباط کاربرد دارد، که با عمل روشن وخاموش کرد سوییج فعال و غیرفعال خواهد شد. 6- مک آدرس EEPROM: آدرس یونیکی که به کارت شبکه داده شده تا بسته های اترنت قابل انتقال به کامپیوتر باشند.7- نشانگر LED: بر روی کارت های شبکه چراغ هایی قراردارد، که به کاربر امکان شناسایی وضعیت کارت شبکه را داده تا بتواند وصل بودن شبکه و انتقال دیتاها را تشخیص دهد. 8- براکت: براکت امکان تثبیت کارت شبکه را در اسلات افزونه کامپیوتر و سرور را فراهم می آورد. به طور کلی دو نوع براکت در بازار وجودارد یک مورد full-height با 12 سانتی متر طول و دیگری low profile با 8 سانتی متر.

کارت شبکه فیبر نوری

 انواع کارت شبکه به کار رفته در شبکه های فیبر نوری

این نوع کارت های شبکه در ارتباطات خود از کابل فیبر نوری استفاده می کنند در این نوع فقط امکان اتصال کارت شبکه فیبر نوری وجود دارد و در آنها ماژول های SFP برای تبدیل سیگنال های دیجیتالی کاربرد دارد. این نوع کابل ها در سازمانها و مراکز گسترده تر کاربرد دارند  و دارای هزینه های بالاتری نیز هستند از انواع مختلف این نوع کارت ها مانند کارت شبکه pci ,   می توان اشاره داشت. کارت شبکه همواره باید متناسب با سرعت و نوع کابل شبکه باشد؛ به طوری که اگر در ارتباطات شبکه کابل فیبر نوری به کار رود، باید از تجهیزات سخت افزاری کارت شبکه مجهز به پورت فیبر نوری استفاده کرد. اما اگر در ارتباطات کابل سیمی به کار گرفته شود باید کارت های اترنت را به کار برد. با ورود این نوع کارت های شبکه فیبر نوری مسیر انتقال داده ها امنیت پیدا خواهد کرد و یکی از اجزای ارتباطی مهم در سرورهای اچ پی می باشد. انواع مختلف کارت شبکه فیبر شامل این موارد هستند. کارت شبکه PCl گیگابایت، کارت شبکه PCl-x، PCl express gigabit. کارت شبکه فیبرنوری سرور اچ پی به دلیل دارا بودن سرعت اتصالات بالا بین سرورها و استوریج ها بسیارکارایی دارد. که درگاه اتصال متفاوت با مدل های اترنت دارند وفقط می توانند از کابل فیبر نوری استفاده کنند.

 

محصول پیشنهادی : پچ پنل شبکه

 

مزایا و معایب استفاده از کارت شبکه

هر فناوری که امروزه برای انتقال داده ها مورد استفاده قرار می گیرد، مزایا و معایبی دارد و برای استفاده از این فناوری باید آگاهی کامل را راجع به تمامی مزایا و معایب آن داشت، تا بتوان از آن برای انتخاب هوشمندانه کمک گرفت. مزایا: استفاده از کارت شبکه موجب افزایش سرعت انتقال داده خواهد شد، به طوری که داده ها می توانند با سرعت حدود دهها گیگابایت انتقال داده شوند. به کار گیری این نوع کارت ها ارتباط ایمنی را به وجود می آورد که قابلیت اتصال چندین دستگاه جانبی را از طریق پورت به کارت شبکه را فراهم می آورد. کاربرد کارت های شبکه امکان به اشتراک گذرای داده ها را برای کاربران فراهم می آورد. در برخی موارد شاید شما ناچار شوید که از کارت های شبکه از نوع کابلی استفاده کنید که نه تنها دشوار بوده بلکه چون از نوع بی سیم هستند، قابل حمل نبوده و امکان به خطر افتادن امنیت داده ها نیز وجود دارد زیرا چندین دستگاه مختلف به داده ها دسترسی دارند.

بررسی انواع کارت های شبکه از نظر نحوه اتصال و کاربر

از موارد متفاوت در بین کارت های شبکه می توان به نحوه اتصال و نوع کاربران آن اشاره کرد. به بررسی این تفاوت ها در این قسمت خواهیم پرداخت. 1- تفاوت در نحوه اتصال کارت شبکه: کارت های شبکه به دو دسته تقسیم می شوند 1- شبکه کابلی: همانطور که از نام آن مشخص است در این شبکه برای برقراری ارتباط بین کارت و شبکه اصلی نیازمند اتصالات کابلی است. این نوع اتصالات بیشتر در شبکه های فیبر نوری و اترنتی قابل استفاده هستند. در کارت های شبکه بی سیم یا وایرلس امواج رادیویی به منبع اصلی متصل هستند. تفاوت در کاربران: ازمواردی که کارت های شبکه را به دسته ها ی مختلف تقسیم می کند نوع کاربران آنها است 1- سروری 2- کامپیوتری. تفاوت این دونوع از کارت های شبکه در ضریب اطمینانی است که در مسیر اننقال داده داشته  و نیز به سرعت و میزان استفاده از پردازنده باز می گردد. کارت های شبکه سروری: از زمان تاخیر بسیار کم برخوردار هستند و دارای پهنای باند بیشتر که برای انتقال داده ها در کوتاهترین زمان ممکن کاربرد دارد. این نوع کارت ها موجب افزایش وراندمان کاری سرورهای مجازی خواهند شد. تفاوت در نوع پورت: در کارت های شبکه از 4 نوع پورت مختلف برای اتصال های کابلی استفاده خواهد شد، که هرکدام از این پورت ها برای کابل های خاصی طراحی ودر نظر گرفته شده است. تفاوت در سرعت: یکی از دلایل اصلی استفاده از کارت های شبکه همانطور که قبلا گفته شد قابلیت آنها در انتقال سریع داده بود. اینو نوع کارت ها دارای سرعت های متفاوتی هستند که با توجه به میزان مصرف و نوع شبکه بایستی آنها را انتخاب کرد. برای مثال برای مصارف خانگی استفاده از کارت های شبکه دارای حداکثر سرعت یک گیگابایت برثانیه جز گزینه های ایده آل است. تفاوت در سیستم عامل: سیستم عامل های مختلف از قطعات سخت افزاری و نرم افزاری متفاوت استفاده می کنند، که هرکدام باید از کارت شبکه مناسب استفاده کنند. به کارگیری کارت های شبکه که با سیستم عامل شما سازگار نیست موجب کاهش سرعت یا توقف فرایند انتقال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *